58% obłożenia i wzrost rentowności hoteli sieci Focus

Grupa Kapitałowa Immobile SA, właściciel sieci hoteli Focus podsumowała wyniki osiągnięte w ubiegłym roku przez 6 hoteli działających w sieci.

Przychody netto ze sprzedaży w segmencie hotelarstwo za rok 2014 wyniosły około 26 mln zł i były wyższe o 5 mln zł w stosunku do roku ubiegłego (wzrost o 23,4%). Wzrost przychodów zdaniem spółki spowodowany jest ogólnym wzrostem przychodów w hotelach sieci oraz otwarciem dwóch nowych obiektów w Chorzowie (otwarty w połowie listopada 2013) oraz Inowrocławiu (otwarty w maju 2014).

Obłożenie w hotelach sieci w ubiegłym roku wyniosło 58 % i było o 5% niższe niż rok wcześniej. ADR spadł o 8 zł do poziomu 150 zł (158 zł w 2013), natomiast RevPAR spadł o 12 zł do poziomu 87,5 zł (99,5 zł w 2013). Spadek wskaźników tłumaczony jest przez spółkę „efektem pierwszego roku” występującym w hotelach w Chorzowie i Inowrocławiu. Sprzedaż i rentowność w obu nowych hotelach rośnie.

Wynik operacyjny segmentu hotelarstwo wyniósł w ubiegłym roku 7,5 mln zł, wobec 3,9 mln zł w 2013 roku. Tak dobry wynik operacyjny udało się uzyskać dzięki poprawie wyników operacyjnych w dojrzałych obiektach, mimo negatywnego wpływu dwóch nowych hoteli.

W tym roku spółka spodziewa się znaczącej poprawy wyniku operacyjnego w związku z rosnącym zainteresowaniem nowymi obiektami jak i coraz wyższą efektywnością w zarządzaniu hotelami. Zapowiada również dalszy rozwój poprzez włączanie nowych obiektów, tak będących własnością Immobile, jak i dzierżawionych od podmiotów trzecich. Podtrzymuje także cel strategiczny o którym „Hotelarz” pisał już wcześniej, czyli zbudowania do 2020 roku jednej z największych sieci w Polsce z 3 000 pokoi w ramach hoteli od 2 do 4 gwiazdek (według stanu na dziś byłaby to druga po Orbisie największa sieć hotelowa w Polsce).

Długofalowo Focus chce skoncentrować się na hotelach z minimum 50 pokojami w segmencie 2–4 gwiazdki, położonych w miastach ponad 200 tys. mieszkańców. W przypadku największych miast preferowane będą hotele od 120 do 300 pokoi.

Spółka planuje zwiększenie swoich przychodów w znacznym stopniu wychodząc poza budynki hotelowe. W tym celu uruchamiany jest nowy projekt Focus on Human, w ramach którego planowane jest uruchomienie sprzedaży dań z dowozem do klienta oraz uruchomienie punktów garmażu sprzedawanego w centrach handlowych. Projekt ma wystartować już w kwietniu tego roku.
Kolejnym etapem rozwoju sieci ma być wprowadzenie akcji na parkiet Newconnect. Spółka nie precyzuje jednak kiedy miałoby to nastąpić. W raporcie z listopada ubiegłego roku jako debiut podawano I kwartał tego roku.

Spółka Focus Hotels dzierżawi sześć hoteli: trzy od swojego właściciela Grupy Kapitałowej Immobile (w Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie) i trzy od podmiotów zewnętrznych (w Gdańsku, Chorzowie i Inowrocławiu). Zawarła też umowę z firmą Górski Energia na 10-letnią dzierżawę hotelu budowanego w Gdańsku Wrzeszczu ze 122 pokojami, który otwarty ma być w 2016 roku.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *