Booking.com na celowniku Niemieckiego Urzędu Antymonopolowego

Niemiecki Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) ostrzegł Priceline Group, właściciela portalu rezerwacyjnego Booking.com, że wprowadzi zakaz stosowania najkorzystniejszych cenowo zapisów w umowach z hotelami.

Booking.com i Expedia używają klauzul najlepszej ceny nakazujących hotelom zagwarantować najniższe ceny i najkorzystniejsze warunki rezerwacji pozostałych usług cenowych pomimo tego, że Niemiecki Urząd Antymonopolowy zakazał w 2014 roku ich stosowania w umowach zawieranych przez konkurencyjny portal rezerwacyjny – HRS. Jak powiedział wówczas Tobias Ragge, dyrektor zarządzający HRS – Nasza firma jako średniej wielkości niemieckie przedsiębiorstwo, stawiane jest w niekorzystnej sytuacji w porównaniu do wielkich amerykańskich graczy w branży. Nie możemy zrozumieć dlaczego przez cały ten czas Federalny Urząd ds. Ochrony Konkurencji nie był w stanie stworzyć spójnych warunków rynkowych-.

Wyjaśnienia i propozycje rozwiązania sytuacji zaproponowane przez Booking.com niemiecki urząd uznał za niewystarczające.

– Bundeskartellamt zamierza zabronić Booking.com, który jest zdecydowanie największym portalem rezerwacyjnym w Niemczech dalszego stosowania klauzul najlepszych cen. Trwa też postępowanie przeciwko Expedia – napisano w oświadczeniu wydanym przez urząd.

Spółka złożyła podobne propozycje urzędom we Francji, Szwecji i Włoszech przed którymi toczą się równolegle podobne postępowania.

Również w Polsce przed UOKiK toczy się takie postępowanie na wniosek Hoteli Warszawskich Syrena. UOKiK wszczął je 17 grudnia ub. roku.

Przeczytane na http://www.e-hotelarz.pl/

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *